Od 2001 roku niedziela bezpośrednio poprzedzająca 16 października jest w polskim Kościele przeżywana jako Dzień Papieski. Pomysłodawcą tego dnia jest powołana w 1999 r. przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
Obchody organizowane są w kilku wymiarach. Jednym z nich jest wymiar intelektualny: chodzi o upowszechnienie nauczania Jana Pawła II, czemu ma służyć szeroka debata w środkach masowego przekazu oraz szereg sesji naukowych, seminariów i publikacji. Na wymiar duchowy składają się uroczystości liturgiczne, spotkania i czuwania modlitewne. Organizowane są także liczne imprezy kulturalne - koncerty, wieczory poezji, zloty i rajdy. Przy tej okazji wręczane są przyznawane co roku nagrody TOTUS - zwane często "katolickimi Noblami". Uhonorowano nimi dotychczas m.in. ks. Jana Twardowskiego, prof. Andrzeja Wojciechowskiego, Zygmunta Kubiaka, prof. Henryka Mikołaja Góreckiego, prof. Jerzego Nowosielskiego, Instytut "Tertio Millennio", program "Ziarno", internetowy portal OPOKA i Redakcja Programów Katolickich TVP.

Szczególnie widocznym akcentem obchodów jest powszechna zbiórka pieniędzy pod hasłem "Dzielmy się miłością", przeprowadzana przy okazji obchodów Dnia Papieskiego. Dochód z niej jest przeznaczony na fundusz stypendialny, dzięki któremu najbardziej uzdolniona młodzież, pochodząca z ubogich rodzin, głównie ze wsi, będzie miała możliwość kontynuowania nauki.

Po raz pierwszy Dzień Papieski zorganizowano w Polsce w roku 2001. Przebiegał on pod hasłem "Papież przełomów". Kolejny Dzień Papieski zorganizowano w roku 2002 - tym razem pod hasłem "Jan Paweł II - świadek nadziei". W roku 2003 Dzień Papieski przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - Apostoł Jedności". W 2004 r. hasłem Dnia Papieskiego były słowa "Jan Paweł II - pielgrzym pokoju". W 2005 r., po raz pierwszy po śmierci Jana Pawła II, V Dzień Papieski został zorganizowany pod hasłem "Jan Paweł II - Orędownik prawdy". W 2006 r. przebiegał pod hasłem "Jan Paweł II - Sługa miłosierdzia", w 2007 r. - "Jan Paweł II - obrońca godności człowieka", w roku 2008 - "Jan Paweł II - wychowawca młodych", w roku 2009 - "Jan Paweł II - Papież wolności", w roku 2010 - "Jan Paweł II - Odwaga świętości". W roku 2011 r. Dzień Papieski obchodzono pod hasłem "Jan Paweł II - człowiek modlitwy", a w 2012 r. - "Jan Paweł II - Papież rodziny", 2013r. – „ Jan Paweł II – Papież dialogu, 2014r. „Jan Paweł II – Świętymi bądźcie".
Internetowa Liturgia Godzin